Bunkry w Mamerkach (60 km od Skorupek)

wypoczynek na mazurach
stadnina, żeglarstwo - mazury
noclegi na mazurach germanypolska

Bunkry w Mamerkach (60 km od Skorupek)   «  

mazury - aktywny wypoczynek
pensjonat na mazurach
Na Mazurach, nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna, 18 km od Gierłoży znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej.

W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów.
Dużą atrakcją jest bunkier „gigant”, w takim typie bunkra Adolf Hitler mieszkał podczas wojny. Ściany i stropy mają grubość 7 metrów! Na dach, gdzie znajdowało się stanowisko przeciwlotnicze, żołnierze wchodzili po stalowych drabinach. Zbudowane współcześnie schody z balustradą prowadzą na dach schronu i dalej do punktu widokowego na jezioro Mamry i okolice.
Kolejne schrony to schrony bojowe, sztabowe, ogromne bunkry, w których ukryto urządzenia techniczne. Korytarze i wnętrza schronów są niezniszczone i dostępne do zwiedzania. Zachowały się zejścia do kanałów oraz cały kanał techniczny łączący bunkry 28 i 30.
Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.
 Aby zwiedzić bunkry warto zaopatrzyć się w mapę aby nie błądzić po lesie w poszukiwaniu tych betonowych kolosów. Bo choć bunkry są ogromne to jednak zarazem dobrze ukryte w gęstym lesie.
Więcej informacji na stronie WWW:


  Polecamy  

rower do pensjonatu 1.JPG

Wypożyczalnia rowerów


jazda konna zajawka

Jazda konna
created by E.Kuleta; www.fit.pl